Close

26 czerwca 2016

Jak wymienić świece zapłonowe?

naprawy mechaniczne - warsztat samochodowy Wawer Jugaz

Samodzielna wymiana świec zapłonowych to teoretycznie prosta czynność. Polecamy ją jednak wykonywać tylko bardziej doświadczonym majsterkowiczom. Pomyłki mogą bowiem skutkować uszkodzeniem silnika. Jak więc prawidłowo wymieniać świece?

Świeca zapłonowa odpowiada za powstawanie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Objawem zużycia świec jest np. wzrost zapotrzebowania na paliwo, a także nierównomierna praca silnika. W przedłużaniu ich żywotności istotną rolę odgrywa tankowanie paliwa dobrej jakości.
Producenci ustalają różne okresy wymiany świec. Wiele zależy też od ich rodzaju i jakości. Najbardziej wytrzymałe są te wykonane z irydu i platyny. Przebiegi wahają się od 30 000 do ponad 100 000 km.

5ce5afa528cf8daf286125ce27a6492d

Stan świec dobrze jest kontrolować podczas corocznych przeglądów. Jeśli izolatory świec mają szary lub brązowy nalot, to znak, że są sprawne. Uszkodzenia mechaniczne, czarny kolor, zaolejenie czy spopielenie to znak, że czas na kupno nowych, a także sprawdzenie stanu samego motoru. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na przewody zapłonowe.